Mezi pejskaři často koluje otázka, jak často koupat svého pejska. Odpověď na ni je důležitá pro kvalitu kožichu a zdraví pokožky. A také je důležité zvolit správné prostředky, které pejskovi neuškodí, a naopak budou jeho kožíšek udržovat krásně lesklý.
Důvody, proč pejska koupat
Pejskům často voní to, na co bychom my lidé nesáhli ani klackem. A také milují válení v trávě, probíhání křovisky a zkoumání nesčetných možností, jak se „po svém“ ovonět kdečím. Pokud máme svého psího kamaráda v domácnosti, nejspíš nám jeho záliby nebudou zrovna vonět. Avšak i v případě, že máme doma pejska, který podobným neřestem neholduje, musíme ho sem tam vykoupat. Přeci jen, do svého kožichu sbírá špínu, prach a jiné nečistoty.
Jak často můžeme koupat psa?
Jednoduše, dle potřeby. Dobré je to však nepřehánět. Četnost koupelí také záleží na typu srsti pejska. Náročnější na péči jsou dlouhosrstí pejsci, kterým v kožichu ulpívá ví
ce nečistot. Pejska tedy koupejte, když se příliš zašpiní, vyválí se v něčem „voňavém“ nebo vám jednoduše už po nějaké době smrdí. Podle toho také zvažte, zda je nutné jej šamponovat.
Pokud chcete přistoupit k šamponování, sáhněte po šamponech, které jsou určené pro psy. Nikdy svého pejska nemyjte šamponem pro lidi. Šampony pro nás jsou totiž příliš kyselé a mohly by pejskovi způsobit kožní problémy. Doporučujeme hlavně šetrné psí šampony s přírodními složkami a BIO šampony. Vybírejte je vždy podle typu srsti svého pejska.
Příliš koupele škodí
Při koupání našich čtyřnohých přátel šamponem platí, že čím méně, tím lépe. Srst má totiž samočisticí účinek a přílišné koupání za pomoci šamponů může zapříčinit mastnotu srsti a suchou pokožku. Psí srst totiž nemá ráda přílišné odmašťování. Můžeme také porušit mikroflóru kůže, která má svoji vlastní rovnováhu.
Příliš časté koupání šamponem také oslabuje obranyschopnost kůže. Mohou se pak objevit alergické reakce, vysušování nebo svědění. Pokud pejsek vyloženě nezapáchá, přistupte spíš k vyčesání. Krátkosrsté pejsky zase můžete otřít mokrým hadříkem. Tím kožich zbavíte nečistot i prachu.
Jak na psí koupel šamponem
Pokud je potřeba pejska vykoupat, jak bychom měli postupovat? Před koupáním ho důkladně vyčesejte. Přitom ho můžete prohlédnout. Zkontrolujte, zda má v pořádku ouška, zuby a uši. Podívejte se na tlapky, zda jsou polštářky v dobré kondici. Také můžete srst prohlédnout od osin. A pak už hurá na koupel!
- Pejska namočte vlažnou vodou a na několik míst naneste podél krku a hřbetu trochu šamponu. Ten vmasírujte do srsti a kůže, abyste vytvořili souvislou vrstvu pěny.
- Postupně vmasírujte šampon i na hlavu, krk, břicho, hrudník a až k ocásku. Pozor dávejte u uší a očí, aby se do nich pejskovi nedostal šampon.
- Celého psa opláchněte vlažnou vodou a vymyjte šampon z kožichu.
- Pejskovi můžete dovolit se oklepat a pak jej osušit suchým ručníkem. Možná jich budete potřebovat několik.
- Poté můžete pejska vysušit fénem (na nižší stupeň, abychom pejska nepopálili) nebo ho zabalit do deky. Někteří psíci však preferují, když se mohou běháním vysušit sami.
Koupání štěňátek – ano, nebo ne?
O koupání štěňátek se pejskaři baví snad ještě více. I zde ale platí, že pokud se pejsek vyválí v něčem nehezkém, bez starostí mu můžete dopřát koupel. Opravdu ale sáhněte po šetrném šamponu. A po koupeli dávejte na štěňátko pozor, nejlépe jej vysušte. Malí pejsci a štěňátka totiž mohou po koupání prochladnout. Koupel pro kosmetické účely se však obecně nedoporučuje. Proto štěňátko vykoupejte, až když to je potřeba.