Dnes při nákupu nad

400

doprava zdarma

Jak se připravit na zkoušku či závod s pejskem

Chystáte se na první zkoušku nebo závody se svým psím parťákem? Moc dobře víme, že v takových chvílích nervy pracují a vy se chcete připravit co nejlépe. Máme pro vás pár tipů a rad, jak proplout zkouškou i závodem, ať už se věnujete dogancingu, agility, poslušnosti, nebo třeba pulleru.

Štěstí přeje připraveným

Zkoušky mají ověřit schopnosti psa i psovoda a v mnohých případech i jejich vzájemný vztah a ochotu spolupracovat. Na zkouškách pes musí cvičit i bez pamlsků a někdy ho můžete odměnit spíše jen stroze a bez přílišných doteků.

Proto by zkouškám měla předcházet delší příprava, nejlépe pod dohledem zkušeného trenéra. Ten vám pomůže například vytvořit sestavu pro dogdancing tak, aby doba odpovídala počtu triků i rychlosti písniček nebo vám poví, co dělat, když pejsek ztrácí pozornost při chůzi u nohy. Samozřejmě můžete zkusit svého pejska trénovat doma sami, ale je skvělé, když máte k ruce odborníka, který při vás bude stát a poradí vám, co a jak.

Teorie bude váš kamarád

O zkouškách si nejprve co nejvíc načtěte. Podívejte se na videa, pročtěte si články o jednotlivých psích sportech nebo si na zkoušku zajeďte osobně. Ideální je také zkusit si zkoušku nanečisto na neoficiálním závodě, kde můžete pejska odměňovat pamlsky. Zkusíte si tak prostředí v poněkud neformálnější podobě a poznáte ochotu svého pejska s vámi komunikovat i tehdy, kdy jsou kolem cizí lidé a další psi.

Nutností je vždy znát zkušební řád pro danou zkoušku. I v tom vám může pomoci trenér, ale měli byste si ho prostudovat i osobně. Najdete v něm podobu zkoušky i samotných povelů a triků. Z nich si můžete udělat poznámky a zaznamenat si, na co se soustředit. Zajímejte se o podobu zkoušky i několik měsíců předem, aby vás z ní nevyřadila neznalost.

Pár týdnů před zkouškou trénujte s pejskem cviky už jen v podobě, ve které je po něm budete chtít na zkouškovém place. Budete si jistější v tom, že nezačne během povelu vymýšlet kreativní variace. Pokud je například ve zkoušce odložení za chůze do lehu, nechtějte po něm zbytečně odložení do sedu. Bude mít zafixovanější tu podobu, která je ve zkušebním řádu.

Těsně před zkouškou

Většina zkušených trenérů vám doporučí před zkouškou pejskovi nechat pár dnů odpočinku a už s ním příliš necvičit. Nebude tak znuzený a unavený, naopak si odpočine a bude mít vše zafixované. Co jste do teď nenaučili, už pár dní před zkouškou nejspíš nedoženete. Večer před zkouškou si připravte vše, co budete potřebovat.

Na zkoušku nezapomeňte

  • výkonnostní průkaz pro daný psí sport
  • misku na vodu a vodu
  • pamlsky na rozcvičení před zkouškou
  • průkaz původu, pokud pejsek má, případně jiné potřebné dokumenty
  • vodítko a obojek
  • hračku
  • přepravku pro psa, ve které bude odpočívat
  • sáčky na psí bobky
  • pomůcky pro samotnou zkoušku (například aport nebo dumík)
  • svačinu a pití pro sebe (i když nebudete mít možná hlad před zkouškou, po ní vám určitě vyhládne)

Re.Bruns Ekologické doplňky pro psy

V den zkoušky

Ráno před zkouškou dojděte s pejskem pořádně ven, aby nebyl nervózní a aby se nevyvenčil během zkoušky. Za to by vás mohl rozhodčí vyloučit. Nechte ho, aby se proběhal, uvolnil a trochu zklidnil. Ne však tak, aby byl příliš unavený na soustředění.

Až dorazíte na zkoušku, najděte si klidné místo, kde rozložíte své věci. Pokud máte přepravku na pejska, nechte ho v ní odpočívat a běžte se přihlásit na přejímku a zjistit pořadí. Pak už čekejte, až na vás přijde řada. Během čekání se snažte pejska nechat odpočívat, můžete ho dojít vyvenčit nebo rozcvičit, ale hlavně ho nepřekrmte pamlsky nebo neznervózňujte a neunavujte přílišným cvičením. Pak už následuje samotný výkon dle zkušebního řádu a poté již zhodnocení zkoušky rozhodčím a výsledky.

Naše tipy na závěr

  • Neznalost neomlouvá, proto si předem nastudujte podobu povelů ze zkušebního řádu.
  • Zkuste nervozitu nechat doma nebo ji před pejskem maskujte. Musí se cítit tak, jako na běžném výcviku.
  • Povely na zkouškách poslušnosti dávejte předepsaným způsobem, aby vám rozhodčí nestrhával body za povely navíc (například „přines aport“).
  • Povely říkejte důrazně, abyste pejska nemátli.
  • Zkuste si zkoušku předem nanečisto přesně tak, jak bude vypadat na místě. Někoho poproste, aby hrál rozhodčího a pokuste se o vše tak, jak to má vypadat, včetně nástupu na plac.
  • Pejska chvalte, kdykoliv vám to zkušební řád dovolí. Bez pamlsků a s vaší nervozitou jsou pro něj podmínky ztížené.
  • S rozhodčím se v žádném případě nedohadujte. Musíte vždy uznat, že má pravdu.

Když se zkouška nepovede, nevzdávejte to a zkuste to zase! Není to žádná ostuda a buďte si jisti, že nesložení nebo diskvalifikaci si zažil každý, kdo se zkouškám a závodům věnuje. Nikdy nebuďte na pejska naštvaní, vždy ho pochvalte, a to, ať jste dopadli jakkoliv.

Přejeme hodně štěstí!

Re.Bruns Ekologické doplňky pro psy