Dnes při nákupu nad

400

doprava zdarma

Organická bavlna – správný krok pro nás i přírodu

Bavlnu máme všude kolem sebe. Najdeme ji v oblečení, které nosíme, v domácích textiliích nebo třeba ve vatových tamponcích, které používáme pro odlíčení. Věděli jste ale, že klasická konfekční bavlna není pro naši planetu zrovna nejpřívětivější surovinou? Správnou cestou je organická neboli BIO bavlna. Prozradíme vám, v čem je ten rozdíl. Slibujeme, že ho poznáte na první pohled!

Klasická bavlna – ano, či ne?

Začněme u klasické bavlny tak, jak ji známe. Bavlník je ze své podstaty přírodním materiálem. Je však choulostivý, a tak pro svůj růst potřebuje zvláštní podmínky. Ohrožují ho škůdci, potřebuje hodně vody a pro pěstování ve velkém měřítku a v co nejkratší době se spotřebuje mnoho chemických hnojiv, elektrické energie a často mnoho pesticidů, které do sebe rostlina musí vstřebat. Půda je vyčerpaná z masivního pěstování stejné plodiny a také z neustálého zrychlování procesu růstu chemickou cestou.

Aby se lidem bavlna pěstovaná rychlým způsobem dobře nosila, musí pěstitelé používat antistatické látky, které sníží mačkavost nebo látky, které zajistí, že se do materiálu nevsakuje pot a pachy. Bavlna nám však přináší takové pohodlí, že se stále drží na výslunní všech materiálů pro výrobu oděvů. A to i přesto, že je její pěstování tak náročné.

Bavlna se pěstuje po celém světě a dodává se do mnoha a mnoha odvětví. Ve velkém množství si ji objednávají celosvětové korporáty, které tlačí cenu dolů. To vše proto, aby uspokojily obří poptávku po levném oblečení. A tak musí pěstitelé bavlny ve velké míře používat levná hnojiva a postřiky, které však mohou být toxické a zdraví škodlivé. Masové pěstování bavlny v takové podobě si vybírá svou daň a pro planetu je dlouhodobě neudržitelné.

Organická bavlna – jasná volba pro planetu!

Přesto, že je pěstování klasické bavlny pro naši přírodu často tak namáhavé, není třeba na bavlník zanevřít. Má přeci jen skvělé vlastnosti, a to od své příjemnosti při nošení přes pevnost až po schopnost absolvovat vlhkost. Alternativou a také cestou, kterou ocení i životní prostředí, je organická neboli BIO bavlna. Je ideálním krokem k bezpečnějším postupům zpracování.

Organickou bavlnu musí farmáři pěstovat bez pesticidů v takzvané „živé půdě“, a to po dobu minimálně 3 let. Plodina se také střídá, aby si zem odpočinula. Pěstitelé musí brát ohled na podmínky pro ekologickou produkci. Půda, ve které organická bavlna roste, musí být hnojená přírodním kompostem bez chemických přípravků a k likvidaci škůdců a plevele mohou farmáři používat mechanickou kultivaci a biologické prostředky. Aby se mohla bavlna nazývat BIO nebo organická, musí splňovat mezinárodní normy.

Re.Bruns Ekologické doplňky pro psy

 

Jemná k přírodě i na omak

Organická bavlna je díky způsobu, jakým je pěstovaná, šetrná k vašemu zdraví i k životnímu prostředí. Co ale pocítíte ihned, je její příjemná struktura. Vlákno má více chmýří, protože není porušené žádnými chemickými přípravky. Proto je už na první dotyk jemnější a příjemnější.

Oblečení ušité z organické bavlny vám v šatníku vydrží o hodně déle než běžné oblečení. Tkanina neprochází vysokými stupni zpracování, a tak je pevnější, prodyšnější a odolnější. Rozdíl navíc i ucítíte, protože se při zpracování nesmějí používat formaldehydy. Vaše pokožka bude moci lépe dýchat díky prodyšnosti a oblečení z BIO bavlny je vhodné i pro alergiky.

Protože je proces pěstování a následné výroby oblečení z biobavlny tak namáhavý, odráží se to i v ceně. Nepoužívat chemii při pěstování je náročné, a to i finančně. Avšak výhody, které jsme si uvedli, hovoří jasně pro BIO bavlnu. Každý, komu leží na srdci osud naší planety, by měl myslet na to, že pořízením oblečení z organické bavlny přispívá k udržitelnosti a také dělá něco pro své zdraví.

V RE.BRUNS jsme jasně pro!

Myšlenky naší značky se opírají o lásku k přírodě. Proto je i naše novinka, trička a tílka pro pejskaře, ušitá právě z organické bavlny. Certifikovaná BIO bavlna, ze které naše trička jsou, je bezpečná a pohodlná pro vás a laskavá k naší planetě. Jsme pro návrat k bezpečným a udržitelným postupům výroby. Proto jsou i naše trička i další výrobky jen z materiálů, které jsou bezpečné pro vás, vašeho pejska i přírodu.