Dnes při nákupu nad

400

doprava zdarma

Představujeme 6 největších mýtů o psech

Re.Bruns Ekologické doplňky pro psy

Bude pršet, když žerou trávu? A když jedí syrové maso, budou agresivní? Některé mýty o psech kolují mezi lidmi už celá desetiletí. I vy jste je určitě už někdy slyšeli. Některé jsou úsměvné, ale jiné mohou zkomplikovat váš život se psím kamarádem, a dokonce napáchat škody na zdraví a výchově. Pojďme se na ně spolu podívat.

Mýtus č. 1: Starého psa novým kouskům nenaučíš!

Tohle rčení bychom měli brát s velkou rezervou. Psi se učí celý svůj život a také moc rádi tráví čas se svým páníčky. A na věku přitom nezáleží. Učení triků a trénování poslušnosti také prohlubuje vztah mezi pánem a pejskem. Na naučení spolupráce a poslušnosti u pejsků proto nikdy není pozdě. Je však pravda, že aktivitu bychom měli přizpůsobovat věku pejska.

Mýtus č. 2: Psi vidí černobíle

Snad všichni už jsme někdy slyšeli, že psi vidí černobíle. Psi však barvy vidí, jen v jiném spektru. Proto vidí jiným způsobem než jak je pozoruje lidské oko. Barvy pozorují hlavně v odstínech žluté a modré, ale nerozeznají červenou za zelenou. Jejich zrak je však dokonce některých ohledech lepší, protože registrují obrazy rychleji než my lidé.

Mýtus č. 3: Pes žere trávu, bude pršet!

Psi skutečně trávu spásají, ale úplně z jiných důvodů, než že by se měla blížit průtrž mračen. Prvním důvodem je, že jim prostě chutná. Hlavně na jaře pejsci jedí čerstvé výhonky mladé trávy a doplňují si tak některé živiny. Dalším důvodem je, že se snaží instinktivně vyvolat zvracení, když jim není dobře a také, když mají překyselený žaludek a pálí je žáha. Pokud tedy váš pejsek žere trávu příliš, věnujte tomu pozornost, protože může jít o zdravotní problém.

Re.Bruns Ekologické doplňky pro psy

Mýtus č. 4: Štěně si s ostatními psy může hrát až po očkování

Tento mýtus se sice zakládá částečně na pravdě, ale dejme si na něj pozor. Tím, že štěně izolujeme od ostatních příslušníků svého druhu, mu můžeme zadělat na problémy se socializací. Ve štěněcím období je opravdu důležité se setkávat s ostatními pejsky. Jen dávejme pozor na cizí a podezřelé psy, u kterých neznáme jejich zdravotní stav. Pokud ale budeme mít kamarády a známé se zdravými pejsky s pravidelnou veterinární péčí, nemusíme se obávat a vaše štěně si může v klidu hrát a objevovat psí svět.

Mýtus č. 5: Když pes žere syrové maso, bude agresivní

Těžko říct, kde se tato představa vzala, ale setkáváme se s ní i dnes. Agresivita psů však nesouvisí s tím, zda jedí syrové maso, nebo suché granule. Souvislost mezi agresivním chováním a jezením syrového masa nikdy prokázána nebyla. Více než na tom, co má v misce, záleží na psí povaze, socializaci a výchově každého psa i na přístupu jeho páníčka.

Mýtus č. 6: Když se štěně vyčůrá, vymáchejte mu v loužičce čumák

Kolik asi tato „užitečná rada“ už napáchala na psích dušičkách škody? Štěňátka se nejlépe učí hrou a pozitivním posilováním. A jako jejich páníčci bychom jim podobné věci, jako je máchání čumáku v loužičce, dělat nikdy neměli. Za loužičku doma bychom pejskovi neměli ani nadávat.

Čůrání venku se štěně naučí spolehlivě až kolem půl roku, někdy i déle. Vždy je potřeba žádoucí chování posilovat pamlskem a velkou pochvalou, když se loužička povede venku. A když se nehoda stane uvnitř, měli bychom to jednoduše uklidit a ignorovat. Štěňátko má prostě malou výdrž, a pokud udělá loužičku uvnitř, je chyba nejspíš v tom, že jsme ho měli vzít ven dříve.