Dnes při nákupu nad

400

doprava zdarma

Jak se zabavit s pejskem doma? Hlavolamy jsou ideální volbou

Někdy se nám prostě ven nechce. Hlavně, když je tam počasí, že by psa nevyhnal. Nebo nemáme tolik energie ani času, abychom našeho psího kamaráda vzali na pořádnou procházku. Prozradíme vám, že se s pejskem můžete perfektně zabavit i doma, rozbít stereotyp, a dokonce rozvíjet inteligenci psího kamaráda. Stačí trocha inspirace, kreativity a váš pejsek bude spokojeně odfrkovat v pelíšku.

Hlavolamy a spousta domácí zábavy

Psí hlavolamy, ať už v jakékoliv podobě, jsou skvělým způsobem, jak pejska zabavit, když je venku ošklivo nebo když má pejsek či páníček klidový režim. Navíc mají další příznivé účinky a jsou jednoduché na přípravu. Stačí si připravit pamlsky, hlavolam nebo pomůcky pro vytvoření vlastnoručně vyrobeného hlavolamu a můžete jít na to.

Proč vyzkoušet psí hlavolamy a domácí čmuchání

  • Čichání psy přirozeně zklidňuje. Odpočinou si u něj, zrelaxují se a jsou ekvivalentem lidského čtení.
  • Společně stráveným časem nad hlavolamy si budujete s pejskem vztah.
  • Hlavolamy nejsou omezené ani velikostí ani plemenem psa. Řešit je mohou stejně tak border kolie jako malí maltézáčci.
  • Omezení tu není ani pro věk pejska. Jsou ideální pro štěňata i psí seniory.
  • Jsou příjemným zpestřením a rozbíjejí stereotyp.
  • Hlavolamy zvyšují pejskovo sebevědomí a podporují rozvoj jeho inteligence.
  • Přípravou logických her pro pejska zabavíte jeho hlavu a bez přetěžování jej unavíte. Tím pádem bude spokojenější a nebude vymýšlet doma neplechu.

Re.Bruns Ekologické doplňky pro psy

Jak začít s hlavolamy

Hlavním cílem hlavolamu by mělo být pejska zklidnit, zbavit ho nudy a naučit jej, že hledání pamlsků je pro něj relaxací. Neklaďte na něj proto hned příliš vysoké nároky a začněte zlehka. Máte-li zakoupený hlavolam, měl by být zpočátku pro začátečníky. Můžete zpočátku pouze odměňovat pejska za zájem o hlavolam, klást na něj pamlsky nebo je dávat do otevřených políček. Teprve poté začněte okénka postupně zavírat.

Nechte pejska, aby na řešení přicházel samostatně. Pokud uvidíte, že si dlouho neví rady, vraťte se o krok zpět a uberte na obtížnosti. Postupem času můžete po pejskovi chtít signál pro ukončení práce, například zalehnutí.

Pejsek by měl v klidu čekat, než hlavolam připravíte. Pokud je příliš natěšený, připravujte jej v blízkosti pelíšku, kam pejska pošlete a odměňujte ho za klid. Nikdy neodměňujte, když pejsek kňučí nebo štěká, tím jen podpoříte nežádoucí chování.

Tipy na domácí hlavolamy

Hlavolam můžete samozřejmě zakoupit. Dnes seženete nejrůznější provedení a obtížnosti od těch pro začátečníky až po ty pro psí génie. Můžete být ale kreativní a vyzkoušet vymyslet hlavolam doma. Máme pro vás inspiraci, se kterou se zabavíte vy i pejsek.

Forma na muffiny s míčky

Jednoduše schovejte pamlsky do prohlubní pro muffiny a přikryjte je míčky. Nechte pejska, aby míčky odhrnul čumákem a vyčmuchal si, kde dobrůtky jsou. Pokud je pro vašeho pejska těžké míčky odkrýt, zkuste to napřed bez nich. Časem můžete pamlsky schovat jen do některých políček.

Bedna s hračkami

Koš na prádlo nebo bednu na hračky naplňte hračkami. Vhodní jsou třeba plyšáci nebo jiné měkké předměty. Mezi ně naházejte pamlsky a nechte je pejska vybírat. Postupně zjistí, že musí hračky z bedny vyndat, aby se dostal k pamlskům.

Krabice s náplní

Máte-li doma krabici od bot, máte i inspiraci na skvělý hlavolam. Krabici naplňte ubrousky, kapesníky, kousky látky nebo třeba malými míčky a dejte do ní také pamlsky. Nechte pejska, aby je vyčmuchával.

Plato od vajíček

Ve skvělý domácí hlavolam se může proměnit i obyčejné plato od vajíček. Do něj vložte pamlsky. Začátečníky můžete nechat pamlsky vybírat jen z prohlubní pro vajíčka, pokročilejším hledačům můžete obtížnost zvýšit zavřením plata a přidáním náplně, například kapesníčků.

Hledání hraček a pamlsků

Pro tuhle domácí zábavu vlastně potřebujete jen pejska a pamlsky. Vezměte pejskovu oblíbenou hračku, nechte ho ji očuchat a schovejte ji na jakékoliv místo v pokoji. Ze začátku ale na takové, aby mohl pejsek hledat očima. Postupně ji můžete začít schovávat rafinovaněji. Pošlete pejska, aby hračku našel a moc ho pochvalte.

U tohoto hledání je důležité, aby pejsek pochopil, co po něm chcete. Můžete začít opravdu jednoduše a hračku schovat jen pár metrů od pejska tak, aby viděl, co děláte. Později už pejska nechte čekat za dveřmi. Toto hledání můžete provádět jak s hračkami, tak s pamlsky.

Pamlsky zamotané do ručníku

Položte na ručník nebo deku pamlsky a všemožně je zamotejte. Nechte pejska, aby si je vymotal.

Čmuchací kobereček

Pejsci milují čmuchání. Je pro ně uvolňující, relaxační a zklidní i hyperaktivní jedince. Čmuchací koberečky se proto stávají čím dál oblíbenější psí zábavou. Navíc není ani těžké je doma vyrobit, stačí stará deka a podložka, například do dřezu nebo pevnější síťka. Neholdujete-li ale domácímu vyrábění, určitě ji seženete na internetu.

Vzhůru do toho!

Variant, jak zabavit svého pejska doma, je opravdu mnoho a fantazii se meze nekladou. Uvidíte, že váš psí kamarád bude opravdu nadšený, ať už mu připravíte kteroukoliv z nich. Jen vždy pozorujte pejskovu reakci a chtějte po něm jen to, co zvládne. Hlavolamy by pro něj měly být odpočinkem, nikdy stresem. Pejska proto nekárejte, příliš na něj nemluvte a nechte ho přemýšlet samostatně.

Přejeme veselé čmuchání!